Pentagram

Pentagram se jako jeden z nejstarších symbolů objevil už 4000 let před naším letopočtem. 

Symbolika čísla 5 v počtu cípu hvězdice přesahuje symboliku čísla 4, které značí základní živly. 

Tím pátým živlem je u pentagramu vesmírná energie - život. Každý cíp také představuje jedno období života - zrození, zrání, dospělost, stárnutí, smrt.

Pentagram otočený vzhůru nohama, který stojí na jednom cípu, si vykládali lidé jako symbol ďábla, satana. Není tomu ale tak. 

Pohané ho používali jako symbol rovnováhy, přesnosti a stability. Jako ďáblův symbol ho interpretovala církev v dobách, kdy se snažila zničit pohanskou víru.


Pentagram může také symbolizovat člověka s roztaženými končetinami - vrchní cíp značí hlavu, cíp na levé a pravé straně pak ruce a spodní cípy nohy. 


Etiopie má pentagram jako svůj státní symbol a dala ho i do své státní vlajky. Je doplněný žlutými paprsky a znamená rovnost mezi občany státu.


Řecký filozof Platón (427-347 př.n.l.) jich dokonce používal k objasňování svého učení o podstatě hmotného světa tím, že krychli, osmistěn, čtyřstěn a dvacetistěn považoval za představitele čtyř základních živlů, jimiž byly podle jeho učení země, vzduch, oheň a voda, a dvanáctistěn za představitele jsoucna neboli všeho, co existuje.


Pentagram a čínská medicína

V čínské medicíně se pentagram používá k diagnostice zátěže orgánů. Každý cíp představuje jeden z pěti elementů, které tvoří vesmír. Každý element pak má na starosti jeden hlavní orgán, pod který pak spadá širší okruh orgánů:

  • Oheň = srdce
  • Země = slezina
  • Kov = plíce
  • Voda = ledviny
  • Dřevo = játra

Pentagram a Ayurvéda


Pentagram v přírodě

Číslo pět, pětiúhelník a pentagram patří k tvarujícím principům živé organické přírody. Lidská ruka a noha mají po pěti prstech. 

Mnoho květů vyrůstá ve tvaru pěticípé hvězdy, například třešeň nebo pryskyřník. 


Matematické vyjádření

(penta - pět, grame - čára)

Je pravidelný mnohoúhelník, kde všechny jeho strany a vnitřní úhly jsou shodné. 

Podobně jako ostatní mnohoúhelníky jej můžeme vepsat do kružnice a kružnici lze vepsat i do něj. 

Je to jediný pravidelný mnohoúhelník, který má stejný počet úhlopříček a stran. Můžeme jej nakreslit jediným tahem, a to včetně úhlopříček. 

 Pěticípá hvězda nakreslená jedním tahem má sice chybu na kráse, neboť ji křižují čáry a oddělují ramena od středu, ale vzdálenosti mezi vrcholy jsou v poměru zlatého řezu.

Zlatý řez se v pravidelném pětiúhelníku vyskytuje například zde:

  • Průsečík dvou úhlopříček dělí každou z nich v poměru zlatého řezu.
  • Poměr délek úhlopříčky a strany pětiúhelníku je zlatý.
  • Sestrojíme-li všechny úhlopříčky pětiúhelníku, dostaneme pěticípou hvězdu, uvnitř které je opět pravidelný pětiúhelník. Potom poměr stran původního a nového pětiúhelníku je druhá mocnina zlatého čísla.

S pravidelným pětiúhelníkem se můžeme setkat i při zavazování obyčejných tkaniček u bot. 



Související témata:


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky